SR2C 2m Chwaszczyno

Przebudowa dupleksera. Cz.5

 Wczoraj udało się zakończyć strojenie i ostateczne skręcanie rur toru odbiorczego. W celu obniżenia tłumienia w paśmie przepustowym zdecydowałem sie nieco pogorszyć tłumienie w paśmie zaporowym - czas pokaże czy było to dobre rozwiązanie. Zależy mi jednak na wprowadzeniu jak najmniejszego tłumienia w tor odbiornika.

 W celu jak najmocniejszego skręcenia rur z pokrywami wykonałem przyrządy pomocnicze - klucze, które do złudzenia przypominają oprawy do narzynek. Aby można było je zastosować, każda z pokryw została zaopatrzona w trzy stożkowe otwory na obwodzie wykonane rozwiertakiem stożkowym o lekko oszlifowanym wierzchołku.

 Sprzężenie z rezonatorami zostało wykonane, jako autotransformatorowe. Doprowadzenia mają bardzo małą indukcyjność, wykonane zostały z takiej samej taśmy Ag 6*0,6mm jak pętle sprzęgające w torze nadajnika. Końce taśm mają nawiercone otwory 3,5mm. Jeden koniec jest zalutowany do gniazda N, drugi zaś przykręcony cynowaną śrubą do rezonatora na wysokości 65mm od podstawy, następnie zalutowany na całej powierzchni styku. Taśma ukształtowana jest w sposób zbliżony do krzywej wykładniczej i biegnie na odcinku 40mm bardzo blisko powierzchni rezonatora. Strojenie dopasowania odbywa się przez gwintowany otwór rewizyjny, który po zakończeniu strojenia zaślepia się śrubą M4. Rozwiązanie to jest niezwykle proste i trwałe. Strojenie polega na odginaniu taśmy w taki sposób, aby zwiększać odległość od rezonatora. Strojenie, zatem przebiega tylko "w jedną stronę", czyli należy uważać, aby nie przesunąć wierzchołka charakterystyki tłumienia poza żądaną częstotliwość. Strojenie odbywa się, zatem w następujący sposób:

  • dogiąć taśmę sprzęgającą do rezonatora najbliżej jak to możliwe,
  • mocno skręcić obwód rezonansowy,
  • nastroić częstotliwość przepustową kondensatorem dostrojczym rezonatora ćwierćfalowego,
  • poprzez otwór rewizyjny odpychać taśmę sprzęgającą do momentu, aż uzyska się maksymalne tłumienie na częstotliwości leżącej 600kHz wyżej od częstotliwości środkowej pasma przepustowego. (odginanie taśmy zwiększa odstęp dupleksowy),
  • zaślepić otwór rewizyjny.

 Tak zestrojony obwód przestraja się już tylko samym kondensatorem, gdyż oba ekstrema przesuwają się współbieżnie.

 

Gniazda otworu ...
Gniazda otworu rewizyjnego - śruba M4 (lewe gniazdo jest nieczynne) Gniazda otworu rewizyjnego - śruba M4 (lewe gniazdo jest nieczynne)
Otwarty otwór r...
Otwarty otwór rewizyjny Otwarty otwór rewizyjny
A tak się odpyc...
A tak się odpycha taśmę sprzegająca przez otwór rewizyjny A tak się odpycha taśmę sprzegająca przez otwór rewizyjny
Jeden z uchwytó...
Jeden z uchwytów umocowany w imadle Jeden z uchwytów umocowany w imadle


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni