• Przemienniki amatorskie FM i DV

  Przemienniki amatorskie FM i DV

  SR2C, SR2GA, SR2GN, SR2GS, SR2UVG - co, jak i dlaczego. Czytaj dalej
 • Stacja nasłuchowa SP2XDM AIS - Gdynia

  Stacja nasłuchowa SP2XDM AIS - Gdynia

  Ruch statków na Zatoce Gdańskiej i w okolicach około 50 mil morskich od Gdyni Czytaj dalej
 • Filtry, dupleksery, kombinery rezonansowe

  Filtry, dupleksery, kombinery rezonansowe

  Czy fabryczne urządzenia tego typu nadają się dla amatorów? Jak je przerobić i przestroić? Czytaj dalej
 • Warstwa fizyczna sieci Ethernet

  Warstwa fizyczna sieci Ethernet

  Jak płynie prąd w kablach sieci komputerowych, czy można to zobaczyć, zmierzyć, zrozumieć? Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2

Zmiany na stronie

 Od dzisiaj na mojej stronie pojawiły się istotne zmiany. W pewnym sensie można powiedzieć, że strona powstała od nowa, ponieważ do jej działania został użyty system zarządzania treścią. Zmiany te spowodowane są w pierwszej kolejności wymogami bezpieczeństwa. Stary system od dłuższego czasu nie posiadał już wsparcia ani dostępnych poprawek zabezpieczeń, podobnie jak i użyte do budowy strony komponenty firm trzecich.

 Różnice w stosunku do poprzednio użytego CMS'u są tak duże, że niemożliwa się okazała prosta konwersja treści starej strony do nowych struktur tabel. Oznacza to mozolne przenoszenie treści ze starej strony do nowej, przy minimalnym użyciu narzędzi automatyzujących prace. Jak to zwykle bywa, część modułów i wtyczek dostępnych dla starej wersji nie działa w nowej, zaś ich funkcjonalne odpowiedniki wymagają zupełnie innych rozwiązań programistycznych, miedzy innymi ze względu na zastosowanie PHP w wersji 7, a nie tak jak dotychczas 5.x oaz nowszej wersji bazy SQL. Istotną zmianą z punktu widzenia bezpieczeństwa strony i osób ją odwiedzających jest całkowite przejście na protokół SSL oraz uwierzytelnienie witryny certyfikatem. Od tej pory dostęp do treści strony będzie możliwy wyłącznie za pomocą protokołu HTTPS.

 Podobnie sprawa wygląda ze schematem graficznym - stary, mocno mroczny schemat odchodzi w niepamięć - zastępuję go nowym w zdecydowanie jaśniejszej tonacji. Konwersja treści do nowego szablonu zajmie sporo czasu, podobnie poprawianie zerwanych łącz i inne aktualizacje. Nowy szablon zawiera elementy responsywne i jest bardziej elastyczny - tak więc na stronie z czasem pojawią się moduły w bardziej przyjaznej formie. Nowa strona powinna też lepiej prezentować się na urządzeniach mobilnych. Ze strony zniknie na jakiś czas sporo informacji, ale być może pojawią się później lub będą nowe. Wszystko to, zależy od czasu, który będę mógł na to poświęcić. 

Stara strona będzie dostępna przez jakiś czas pod adresem old.lew[..]uk.pl/. Celowo nie podaje aktywnego linka, ponieważ zależy mi na tym, by na starą stronę wchodziło już jak najmniej automatów. Wejście na starą wersje strony wymaga zaakceptowania wyjątku bezpieczeństwa, ponieważ strona dostępna jest przez HTTPS a certyfikat podpisujący nalezy do domeny nadrzędnej (bez przedrostka old.). Ponadto, aby utrudnić choć trochę działanie robotów dostęp do strony wymaga zalogowania się używając poświadczeń umieszczonych w malowniczym zdjęciu zorzy polarnej. Ze starej strony będę też systematycznie usuwał treści, które zostały przeniesione do nowej wersji. Część obiektów na starej stronie nie będzie też już dostępna ze względu na to, że moduły nie zapewniają bezpieczeństwa lub nie działają w trybie udostępnienia z podkatalogu – zaś poprawianie ich kodu ręcznie, by się do czegoś nadawały w obecnej sytuacji jest nieuzasadnione. auro

  Mam nadzieję że na nową stronę też od czasu do czasu będziecie zaglądać.:-)


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni