Komunikaty

Zastanów się, zanim kupisz radiotelefon FM na pasmo 70MHz

 W związku ze zbliżającą się perspektywą dostępu do wąskiego, bo tylko 200kHz, wycinka pasma 70MHz, w którym w większości krajów nie dopuszcza pracy FM-em, chciałbym zwrócić uwagę, że nie mamy co liczyć na przerobienie takich urządzeń FM-owych do pracy liniowej jaka jest wymagana dla emisji  SSB. Z CW będzie łatwiej ale syntezery tych radiotelefonów będą dalej pracowały kanałowo!
 Tak więc kupując taki radiotelefon, możemy go  traktować jako obudowę ew. jako bazę do budowy bikonu.  Dla konstruktorów zakup za kilkadziesiąt złotych radiotelefonu może wydawać się atrakcyjny ale jest w nich zbyt dużo specjalizowanych układów aby warto się było w tym grzebać, taka przynajmniej jest moja opinia.
  Z innej strony, analizując przydatność emisji FM w paśmie 70MHz to chyba nie ma ona żadnych perspektyw. Zasięgi terestialne będą marne, podobne do pasma 50MHz a popularność pozostanie daleko z tyłu w stosunku do pasma 2m.
  Co do alokacji częstotliwości to radzę zajrzeć na stronę  www.70mhz.org tam jest podana tabela wykorzystania pasma w różnych krajach.

73! Michał, SP2IQW


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni