W dniach 15-25 lipca 2013 roku miała miejsce wymiana starej anteny na najwyższe pasma telewizyjne, zlokalizowanej na samym szczycie masztu radiowo-telewizyjnego w Chwaszczynie. Tubus z włókna szklanego, kryjący stalową konstrukcję wsporczą i zestaw anten panelowych oraz dzielniki mocy i fidery został pocięty i podzielony na sekcje, których masa pozwalała na podniesienie za pomocą śmigłowca MI-8. Stare anteny pracowały ponad 30 lat. Operacja demontażu była bardzo widowiskowa, widoczna z wielu kilometrów i przyciągnęła sporo widzów.
Czytaj dalej
Uprzejmie proszę kolegę, który podesłał duplekser K&L do przestrojenia na kanał 431.400/439.000 poprzez studentów, którzy przyjechali do mnie jakiś miesiąc temu, o zgłoszenie się, celem odbioru wspomnianego dupleksera. Tak się niestety stało, że utraciłem numer telefonu i nie wiem do kogo mam zadzwonić. :-)
73!, Michał SP2XDM
31 grudnia 2011 miała miejsce amatorska łączność uczniów i studentów z Pomorza z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Łączność została przeprowadzona z Dworu Artusa w Gdańsku, co było możliwe dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Łączność zorganizowali członkowie Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" - SP2ZIE.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z łączności oraz przygotowań i odsłuchania ścieżki dźwiękowej.
Czytaj dalej
Informuję użytkowników przemienników już istniejących i planowanych, o Zarządzeniu nr 32 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 13 października 2011, a mianowicie:
§ 15.
Koordynacja procesu wydawania pozwoleń kategorii 5 (bezobsługowych)
Koordynacja częstotliwości pracy stacji bezobsługowych, polegająca na przydziale i doborze kanałów częstotliwości dla poszczególnych stacji bezobsługowych w celu ich wzajemnie niezakłóconej pracy, jest dokonywana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE.
W związku z tym informuję, że na prośbę zainteresowanego będę nadal społecznie doradzał w sprawach przemienników, przy czym wydawane opinie nie będą miały żadnej mocy prawnej.
Zdzisław Bieńkowski, SP6LB
Jelenia Góra, 10.12.2011
19 listopada 2011 w szkole żeglarskiej 4WINDS odbyło się szkolenie Radiooperatora Krótkiego Zasięgu w służbie radiokomunikacyjnej morskiej SRC (Short Range Certificate), zorganizowane przez klub SP2ZIE. W szkoleniu wzięli udział zarówno członkowie klubu, jak i inne osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do korzystania z morskiej łączności VHF.
Czytaj dalej
Termin szkolenia SRC to 19 listopada 2011 roku (sobota) godz: 10:00 Zajęcia zaczyna się o 10:00 i trwają do 14:00-15:00 Szkolenie przygotowujące odbędzie się w Gdyni, Al. Jana Pawła II/9 (dawny Skwer Kościuszki) budynek YK "STAL", Gdynia. Termin egzaminu SRC to 21 listopada 2011 godz: 13:00 (poniedziałek) w Szkole Morskiej w Gdyni (ul. Hryniewickiego). Opłatę za szkolenie przygotowujące w kwocie 150 PLN należy wnieść na konto bankowe: Polbank EFG 93234000091040401000014653
Czytaj dalej
21 października 2011 roku, w godzinach 11-15, w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Wejherowie odbyła się konferencja z cyklu "Bezpieczny Powiat" pt. "Wolontariat w bezpieczeństwie powiatu wejherowskiego".
Konferencję rozpoczęło wystąpienie Starosty wejherowskiego, Pana Józefa Reszke, który powitał zaproszonych gości i przedstawił pokrótce cele i plan konferencji. Następnie wystąpił Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wejherowie, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia wydziału, służb i wolontariatu oraz najistotniejsze wydarzenia z ostatnich lat, w tym poprzednie konferencje i wspólne ćwiczenia.
W zasadniczej części konferencji zaprezentowało się siedem organizacji wolontariackich, działających w obrębie powiatu (w tym Pomorski Oddział PZK):
Czytaj dalej
24 września 2011 roku w Gniewinie, w godzinach 11-16 odbyły się ćwiczenia sprawdzające przygotowanie wolontariatu i służb do obsługi Mistrzostw Europy Euro 2012 w Gniewinie. Celem ćwiczeń było sprzwdzenie reakcji i współdziałania wszystkich uczestników w przypadku równoczesnego zaistnienia niebezpiecznych zdarzeń na kilku obiektach użyteczności publicznej, które mogą być zaangażowane w tworzenie zaplecza socjalnego mistrzostw Europy w piłce nożnej – Euro 2012. W ćwiczeniach udział wzięły następujące formacje i organizacje:
Czytaj dalej
Zapraszam do obejrzenia panoramy Gdyni, jaka rozpościera się z okien ostatniego piętra akademika Akademii Morskiej przy ulicy Beniowskiego w Gdyni, w którym to mieści się Morski Klub Łączności ''Szkuner'' SP2ZIE. Nieco lepszy, od zaprezentowanego poniżej, widok na miasto ma antena przemienników SR2C i SR2SB zainstalowana około 15 metrów wyżej niż punkt, z którego zrobiłem zdjęcie.
Panorama jest złożeniem 20 zdjeć i ma rozdzielczość 30286x2734px (~82,802 MPix).
Zdjęcie zostało wykonane 1.09.2011 o godzinie 17:30 obiektywem Nikkor 85/1,4D.
W związku ze zbliżającą się perspektywą dostępu do wąskiego, bo tylko 200kHz, wycinka pasma 70MHz, w którym w większości krajów nie dopuszcza pracy FM-em, chciałbym zwrócić uwagę, że nie mamy co liczyć na przerobienie takich urządzeń FM-owych do pracy liniowej jaka jest wymagana dla emisji SSB. Z CW będzie łatwiej ale syntezery tych radiotelefonów będą dalej pracowały kanałowo!
Tak więc kupując taki radiotelefon, możemy go traktować jako obudowę ew. jako bazę do budowy bikonu. Dla konstruktorów zakup za kilkadziesiąt złotych radiotelefonu może wydawać się atrakcyjny ale jest w nich zbyt dużo specjalizowanych układów aby warto się było w tym grzebać, taka przynajmniej jest moja opinia.
Z innej strony, analizując przydatność emisji FM w paśmie 70MHz to chyba nie ma ona żadnych perspektyw. Zasięgi terestialne będą marne, podobne do pasma 50MHz a popularność pozostanie daleko z tyłu w stosunku do pasma 2m.
Co do alokacji częstotliwości to radzę zajrzeć na stronę www.70mhz.org tam jest podana tabela wykorzystania pasma w różnych krajach.
73! Michał, SP2IQW