Komunikaty

Fotorelacja z wymiany anteny na IV-V pasmo na obiekcie RTCN Chwaszczyno

 W dniach 15-25 lipca 2013 roku miała miejsce wymiana starej anteny na najwyższe pasma telewizyjne, zlokalizowanej na samym szczycie masztu radiowo-telewizyjnego w Chwaszczynie. Tubus z włókna szklanego, kryjący stalową konstrukcję wsporczą i zestaw anten panelowych oraz dzielniki mocy i fidery został pocięty i podzielony na sekcje, których masa pozwalała na podniesienie za pomocą śmigłowca MI-8. Stare anteny pracowały ponad 30 lat. Operacja demontażu była bardzo widowiskowa, widoczna z wielu kilometrów i przyciągnęła sporo widzów.

Przygotowania do zdjęcia tubusa potrwały blisko tydzień, a sam demontaż odbył się w pięciu kawałkach - 4 sekcje anten i szczytowy fragment konstrukcji wsporczej. Prace można było obserwować z ulicy Chwaszczyńskiej i Telwizyjnej oraz łąki poza terenem radiostacji, która posłużyła jako lądowisko dla helikoptera i plac składowy. W pracach wzięło udział około trzydziestu monterów z różnych krajów w tym Polski, Słowacji i Czech. Nowo zamontowana antena, dzięki ukształtowanej charakterystyce promieniowania w mniejszym stopniu oświetla teren Federacji Rosyjskiej. Ciekawostką jest, że nowy system antenowy zbudowany jest w oparciu o rurową konstrukcję stalową o przekroju kwadratowym, obłożoną od zewnętrznej strony panelami, a nie jak dotychczas stalową kratownicę obudowaną z zewnątrz tubusem i antenami wewnątrz. Nowa antena będzie używana do emisji sygnałów telewizji cyfrowej DVB-T (MUX 1,2,3).

 Niestety, nie miałem możliwości podjechać na miejsce każdego dnia prac, ale udało mi się uchwycić teleobiektywem chyba najbardziej widowiskowe momenty. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane z otwartego terenu wokół stacji, obiektywami o ogniskowych 200, 300, 400 i 600mm z użyciem monopodu.

 


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni