SR2UVG 70cm Chwaszczyno

Kombiner Airtech AFH-3-4-80D

 W połowie października 2011 zakupiłem za pośrednictwem serwisu e-bay profesjonalny czterokanałowy kombiner Airtech AFH-3-4-80D przeznaczony do pracy w zakresie 450-453MHz z myślą o zastosowaniu go w nowym projekcie przemiennika wielokanałowego 70cm.

 Zakup okazał się trafnym wyborem, wszystkie cztery podwójne izolatory ferrytowe typu AIH-3260D dały się bez problemu przestroić w pasmo amatorskie 70cm. Przestrajałem już takie izolatory wcześniej, do przemienników SR2GA, SR2SB, SR2GN i SR2KU uzyskując bardzo dobre rezultaty. Sam sumator, zbudowany jako kaskada -3dB sumatorów w układzie sumującym po dwa kanały, które następnie są sumowane na jedno wyjście pracuje bardzo szerokopasmowo i jako taki nie wymagał przestrajania ani innych modyfikacji. Sumator zbudowany jest z odcinków kabla koncentrycznego typu RG316 połączonych w podwójne V, gdzie połowa mocy każdego kanału podawana jest na wyjście, a połowa na sztuczne obciążenie. W wyniku kaskadowego sumowania strata mocy wynosi -6dB zaś straty 75% sumarycznej mocy dostarczonej.

 Straty wtrącone przez podwójne izolatory ferrytowe, zapobiegające cofaniu się mocy z jednego kanału do pozostałych wnoszą nie więcej niż -0,9dB strat. Cały kombiner zapewnia zatem sumowanie czterech sygnałów ze stratą -7dB. Przy dopuszczalnej mocy 30W, którą są w stanie przenieść izolatory (wyposażone w cyrkulatory TDK Hexelator CU-331A) można uzyskać około 38dBm mocy sterującej dla każdego z kanałów co powinno być wystarczającym poziomem dla wysterowania liniowego wzmacniacza mocy.

 

 


Logo PZK h15 200dpi

Ruch Obywatelski Miłośników Broni